Robotik 3D Beton Baskı sistemlerinin kullanım alanları;

Neden Robotik 3D Beton Baskı

Son yıllarda inşaat sektöründe işgücü ve tedarik zinciri problemleri nedeniyle projelerde gecikmeler zaman zaman durmalarla karşılaşılmaktadır. Artan işgücü maliyetleri ve kalifiyeli işçi bulmanın zorluğunu göz önüne alındığında geleneksel yaklaşımdan uzaklaşıp yenilikçi çözümlere yönelmek en doğrusudur.
Robotik 3D Beton Baskı sistemleri tam da bu noktada gerek maliyet gerekse zaman olarak çok ciddi bir tasarruf sağlamaktadır.

3D Beton Baskı sistemimiz inşaat sektörüne, tuğla döşeme gibi geleneksel yaklaşım yerine katmanlı imalat imkanı sunmaktadır.

Modüler imalata da kolaylık ve esneklik getiren Robotik 3D Beton Baskı Sistemleri; inşaatın farklı yerlerde gerçekleştirip parçaların yerinde monte edilmesine de imkan sağlamaktadır.

3D Beton Baskı Sistemleri gelecekte inşaat sektörüne tam anlamıyla hükmetme potansiyeline sahip olduğu söylenmektedir.

Robotik 3D Beton Baskı Nasıl Yapılır?

Betonun tabancadan çıkartmak için büyük ölçekli ve silindir şeklinde nozul kullanılır. Bu nozullar tasarımsal olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Robotik 3D Beton Baskı’ da normal beton kullanılamaz. Normal beton nozulu tıkayacağı için sistemin harcı özel bir formülasyon ile üretilir. Normal betonun aksine pütürsüz ve daha akışkandır.

Hazırlanan harcın kurumaması için mikser yardımıyla belli değerlerde karıştırılır ve pompalar vasıtasıyla robot kolunun ucundaki nozula iletilir.

Robot kolu önceden tasarlanmış projeyi hafızasında tutarak baskı sırasında takip edeceği hareket yönünü izler ve üretime başlar.

Gelecekte Robotik 3D Beton Baskı

Dubai’ nin başbakanı ve aynı zamanda hükümdarı Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, 2030 yılına kadar Dubai’ de yapılacak binaların dörtte birinin Robotik 3D Beton Baskı ile inşa edilmesini hedeflemektedir.

Robotik 3D Beton Baskı sistemleri; üretim maliyetlerini %50 – %70, işçilik maliyetlerini %50 – %80, inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan atık yüzdesini %60 oranında azalmaktadır.